Efter en helg med kval i extrem värme tar National Bank Open fart på måndag med huvuddragningen som börjar för damerna i Toronto och herrarna i Montreal.

Även om schemat ser roligt ut kan det enda problemet vara vädret, med regn i prognosen i båda städerna.

Här är en titt på de mest övertygande matcherna på båda arenorna på öppningsdagen.

Damernas headliner

Nr 13 Leylah Annie Fernandez (Kanada) vs. Qualifier Storm Sanders (Australien), 7 ET / 4 PT

Fernandez, från Laval, Que., spelar sin första match sedan hon drabbades av en stressfraktur i grad 3 i höger fot i en kvartsfinalförlust i Franska öppna den 31 maj.

Den 19-årige kanadensaren har en gynnsam lottning och möter en spelare rankad utanför topp 200.

Sanders har inte vunnit en match i en huvudlottning i år.

Herrarnas headliner

Denis Shapovalov (Kanada) vs Alex de Minaur (Australien), 6:30 ET / 3:30 PT

Shapovalov, från Richmond Hill, Ont., har halkat ner till nummer 22 på rankingen – från och med söndagen – efter att ha förlorat sju av sina senaste åtta matcher.

De Minaur var en plats ovanför honom på nr 21.

Australiern är 2-0 livstid mot Shapovalov, som hoppas kunna replikera sin Montreal-magi 2017 när han bedövade Rafael Nadal.

Andra höjdpunkter

Serena Williams (USA) vs. ’Lucky Loser’ Nuria Parrizas-Diaz (Spanien), cirka 1 ET / 10 PT

Den 40-årige Williams kommer att spela en officiell singelmatch för bara andra gången i år på måndag.

Efter att ha förlorat i första omgången i Wimbledon inleder den 23-faldige Grand Slam-mästaren hard-court-förberedelserna inför US Open mot en spelare rankad utanför topp 50.

Senast i Toronto 2019 tog sig Williams till final innan han drog sig ur på grund av skada i första set mot Kanadas Bianca Andreescu.

Andy Murray (Storbritannien) vs. nr 10 Taylor Fritz (USA), inte före 2 ET / 11 PT

Med Roger Federer, Novak Djokovic och Rafael Nadal inte i Montreal är Murray den ensamma spelaren från den välbekanta fyrkanten som tar banan.

Nu 35 kommer Murray att vara en underdog mot Fritz. Britten nådde en final i juni i Stuttgart Open, men åkte sedan ut i andra omgången av Wimbledon på hemmaplan.

Fritz har kämpat med en fotskada och slutade spela en match förra veckan i tredje set i Washington, där temperaturen var mycket hög.

Fritz har sagt att skadan har hindrat honom från att göra sin vanliga träningsrutin.

Fullt damschema

Centrecourt (börjar klockan 11 ET)

[15] Simona Halep (ROU) mot. [LL] Donna Vekic (CRO)

[LL] Nuria Parrizas Diaz (ESP) vs Serena Williams (USA)

Sloane Stephens (USA) mot Sofia Kenin (USA)

Nattpass (börjar klockan 7 ET)

{Q]Storm Sanders (AUS) mot. [13] Leylah Annie Fernandez (CAN)

Jill Teichmann (SUI) mot. [WC] Venus Williams (USA)

National Bank Grandstand Court (börjar klockan 11 ET)

Elena Rybakina (KAZ) mot [Q] Marie Bouzkova (CZE)

Barbora Krejcikova (CZE) mot [14] Karolina Pliskova (CZE)

Alize Cornet (FRA) mot Caroline Garcia (FRA)

Petra Kvitova (CZE) mot Alison Riske-Amritraj (USA)

[WC] Katherine Sebov (CAN) mot Yulia Putintseva (KAZ)

Court 1 (börjar klockan 11 ET)

Beatriz Haddad Maia (BRA) mot Martina Trevisan (ITA)

[16] Jelena Ostapenko (LAT) mot Anhelina Kalinina (UKR)

[Q] Asien Muhammad (USA) mot Madison Keys (USA)

Court 4 (12 ET)

[8] A. Guarachi (CHI) / A. Klepac (SLO) mot [WC] R. Marino (CAN) / C. Zhao (CAN)

Fullständigt Montreal-schema

Centre Court (börjar klockan 12)

Stan Wawrinka (SUI) mot Emil Ruusuvuori (FIN)

Inte före klockan 14 ET: [WC] Andy Murray (GBR) mot. [10] Taylor Fritz (USA)

Nattpass (börjar kl. 18:30 ET)

Denis Shapovalov (CAN) mot Alex de Minaur (AUS)

[12] Diego Schwartzman (ARG) mot Alejandro Davidovich Fokina (ESP)

Rogers Court (börjar klockan 12 ET)

Francisco Cerundolo (ARG) mot Karen Khachanov (RUS)

Alexander Bublik (KAZ) mot Jenson Brooksby (USA)

[Q] Hugo Gaston (FRA) mot. [Q] Jack Draper (GBR)

Nattpass (börjar kl. 18:30 ET)

[Q] Marcos Giron (USA) mot [14] Roberto Bautista Agut (ESP)

[Q] Fabio Fognini (ITA) mot Holger Rune (DEN)

Court 9 (börjar kl. 12 ET)

Alex Molcan (SVK) mot Mackenzie McDonald (USA)

G. Dimitrov (BUL) / A. Rublev mot M. Ebden (AUS) / M. Purcell (AUS)

B. Bonzi (FRA) / G. Monfils (FRA) jämfört med [WC] V. Pospisil (CAN) / J. Sinner (ITA)

[Q] Adrian Mannarino (FRA) mot. [Q] Arthur Rinderknech (FRA)

Court 5 (börjar kl. 13 ET)

[6] T. Puetz (GER) / M. Venus (NZL) vs.H. Hurkacz (POL) / J. Zielinski (POL)

J. Murray (GBR) / B. Soares (BRA) mot D. Evans (GBR) / J. Peers (AUS)